Horsezone News

Sydney Showjumping Club Summer Championships 3-4 December: Results & Photos

Published on Tuesday, December 6, 2016 in Event Results

By: Christine Johnson/SSJC

Olivia Hamood finished first and third in the Grand Prix on Nero GHP and Carado GHP (pictured)

VIEW ALL PHOTOS IN THE GALLERY HERE

The Sydney Showjumping Club concluded their year with a record breaking Championship on the weekend of  3rd & 4th  December. 

The Clarendon grounds had never looked so good and competitors came from all states of Australia.

There were over 1600 rounds of competition conducted  over four arenas and the standard of competition was very high.

Chief Course designer Mark Atkins from Maraylya built quality demanding tracks in the main ring and was assisted in the other rings by Grahame Watts from Queensland, Sue Bettington from Hunter Valley and Aaron Gaffouri  from Sydney.

The feature event of the show the Grand Prix was won by Queenslander Olivia Hamood riding Nero GHP and Olivia was also third riding Carado GHP.

The Mini Prix was won by local rider David Cameron from Wilberforce riding Tony Norman’s Nicolette.

Tara Rogers from Glossodia won the Amateur Championship on Sudoku Puzzle.

Competition will resume in February 2017 and details of competitions can be seen at www.globalentriesonline.com

 

Full results below.

Class 1a Adult  90cm Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                

1          Stephanie Mackillop  ALCHERINGA BRYCHAN

2          Pauline Reynolds       TWINS POCKET WATCH

3          Emily  Hawker           SILVER HILLS TOYBOY

4          Sherie Palamara        HAZELWOODE GRACE

5          Robyn Parker BARILLA BAY

6          Ben Blay          DUSKY FARM BELLA BALOU

                                   

Class 1b Junior 90cm Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                            

1          Charlie Eason Rawdon Rosette

2          Rebecca Sanford        ALOHA DESERT BERRY

3          Ashley             Cutler  JADE PARK FEVER

4          Dominique      Holtkamp        LIFE TO THE MAX

5          Lola     Bretag FERNHILL ORLANDO

6          Emerson Stuchbery    FERN

                                   

 Class 2a          Adult 1.00m Class - Super Two Phase   Article 274.5.6"                             

1          Karen Higgins            MAGNUM STARBLAZE

2          Lauren Daly    LC TEXAS RANGER

3          Wendy Hofman          RUBIX

4          Coralie Christie          VOLT

5          Jade     Middleton      VA COCO

6          Frances Douglas         ROSE

                                   

 Class 2b         Junior 1.00m Under 18 Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                        

1          Michelle Niass            LUCK IN TOYLAND

2          Tayla   Turner ROCKET

3          Georgia Apps  TIKI TAANE

4          Ida Combley   TRUE HERO

5          Madeline  Sainty        CODE OF HONOUR

6          Sam Watson   JB LITTLE GUN

                                   

 Class 2c          5 Y/O Young Horse Champion - Article 274.5.6                              

1          David   Cameron         OAKS COME BY CHANCE

2          David   Cameron         CIEL

3          Nathan Wood CASSANDO B

4          Jamie   Priestley          OAKS DIAMANTINA

5          Alison Rowland         OAKS COOLANGATTA

6          Jess Brown      EQUUS HOLIDAY

                                   

 Class 3a  Junior 1.10m Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                         

1          Tori Cureton   DOUBLE THE BANK

2          Phoebe Riordan ANOTHER CONQUEST

3          Ruby    Conlon            PASHENPOP

4          April    Stokman         SPOOK

5          Lucie    Aldridge OLLIE OLAE

6          Maddison       Harley             WILLJON JASPER

                                   

 Class 3b         6 Y/O Young Horse Champion - Super Two Phase   Article 274.5.6                                  

1          Nathan            Wood  HARVEY B

2          Jennifer           Wood  NICHOLAS B

3          Robert  Goodwin       WARREGO SIMONE

4          Mitchell  Peulic           FINCH FARM LUCAS

5          Robert  Goodwin       WARREGO AFRICA

6          Olivia   Hamood          SUNDANCE GHP

                                   

 Class 4a          1.20-1.25m Height Class   for horses with 30 points or less - Super Two Phase   Article 274.5.6                                  

1          Jessica             Conran                       LIKE A BOSS GP

2          Vicki    Roycroft          DYNAMITE BAY

3          Craig    Matthews       BEETHAVEN

4          Emily   Riley    LUXURY EGO Z

5          Tom     McDermott     PSS LEVILENSKY

6          Jamie   Winning          TULARA COLCHIC

                                   

Class 4b   1.20-1.25m Height Class   for horses with 31 points or more - Super Two Phase   Article 274.5.6                                   

1          Harrison          Owens CP SOUTHERN CROSS

2          Roy Andrew    Inglis   BLACK MARLIN

3          Nicole Bruggemann   MARINE

4          Tom     McDermott     CAMPIONE GNZ

5          Roy Andrew    Inglis   KALYSTA

6          Vicki    Roycroft        ADELINE DES HAYETTES

                                   

Class 4c   JUNIOR 1.20-1.25m Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                           

1          Madeline        Sinderberry     EASY DASH

2          CHARLIE          KINDER            REGENTS PARK LEGACY

3          Sophie             Smith  BELLHAVEN JAZZ

4          Jessica             Tripp   FINN MVNZ

5          Jessica             Tripp   LOVEGROVE

6          Jess      Rice-ward        KIWI GUARD

                                   

 Class 5a          1.30-1.35m Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                                

1          David   Cameron         NICOLETTE

2          Jamie   Priestley          KOLORA STUD OPTIMUS

3          Monique Barrett        CP FLEUR DE LYSE

4          Roy Andrew    Inglis   AGLORIA

5          Tom     McDermott     ELEGANCE DE LA CHARMILLE

5          Roy Andrew    Inglis   LICAVIV

                                   

 Class 5b         1.30-1.35m Young Rider - Super Two Phase   Article 274.5.6                                 

1          Madeline  Sinderberry FERNHILL ZINZAN

2          Jamie   Priestley          AMARETTO MVNZ

3          Jessica             Tripp   DIAMOND B VERONA

4          Maverick  Miles          EMCEE GWYNEDD

5          Laura   Sloey   COPABELLA CASHMIR

6          Coco    Dulhunty         WALLAROO CARNIVAL

                                   

 Class 6            1.35-1.40m Grand Prix Warm Up - Super Two Phase   Article 274.5.6                              

Place   First Name      Surname         Name of Horse

1          Aaron Hadlow           VAHLINVADER

2          Craig    Matthews       FIFA LA VIVA

3          Olivia   Hamood          CARADO GHP

4          James Mooney          JB EVOLUTION

5          Emily   Riley    RHAPSODY IN BLUE

6          Tom     McDermott     DITO

                                   

                                   

 Class 7a          1.05m Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                 

1          Jessica             Davies EMMAVILLE CEDAR

2          Tori     Cureton          DOUBLE THE BANK

3          Krissy   Harris  HPS MINOU

4          Roy Andrew    Inglis   ALILLIE

5          Victoria           Hoy     FALKALNDS

6          Lauren             Daly     LC TEXAS RANGER

                                   

 Class 7b         1.05m Amateur Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                         

1          Elodie Emmett-Mourlet        FLY TOO HIGH

2          Emma Brauer ROMAC PEPE

3          Robin Bell      VALUATION

4          Alexis Clark    VOVERAY

5          Rachel             Higgins            DUSTY RHODES

6          Kimberly         Collits  BOAMBEE CRUSIN

                                   

 Class 8a          1.10m Class for horses with 20 points or less - Super Two Phase   Article 274.5.6                                   

1          Jess      Rice-ward        GYPSIE QUEEN

2          Tom     McDermott     CLASSIQUE DORINE

3          Jane     Wilcox QUANTICO

4          Tara     Rogers SUDOKU PUZZLE

5          Katie    Taliana            TREVALGAR II

6          Melanie Heygate PACIFIC ODYSSEY

                                   

 Class 8b         1.10m Class for horses with 21 points or more - Super Two Phase   Article 274.5.6                                   

1          Michelle          Gilan   ARALUEN GOLD

2          Andrew           Edwards          PRECIOUS

3          Rachel             Higgins            DUSTY RHODES

4          April    Lovell  SYNDICATE 2

5          Tess     Mcinerney      ALPHA CENTAURI

6          Annabel          Hawker           VISION VUITTON

                                   

 Class 9            1.15m Open Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                              

1          Olivia   Hamood          OAKS PRO CONTINA

2          Tom     McDermott     CLASSIQUE DORINE

3          Sarah  Crossen           VERDELHO RJ3

4          Ruby    Conlon                       PASHEN POP

5          Isabelle  Mirani          SS HALO

6          Kate     Johnson          CHILTERN'S COAT

                                   

Class 10 45cm Open Height Class                            

1          Emily   Deece  WHISPERING GUMS

2          Ruby    Conlon            LEONARDO

3          Joshua             Bell      LEWIS

4          Molly   Mooney LAURA

5          Kathryn  Brauer HP MINKS MAGNIFIQUE

6          Ella      Black   TT EAGLE

                                   

Class 11a 60 cm Adult Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                          

1          Megan Rogers CLOVELLY OPAL

2          Joshua             Bell      LEWIS

3          Amelia Heafey            RISHAHL FA

4          Melissa Gillies            MY LEARNED FRIEND

5          Bettina Lathwell         MURRAY

6          Nick     Heygate          ATTICUS

                                   

 Class 11b       60 cm Junior Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                              

1          Emily   Deece  WHISPERING GUMS

2          Camille O'loughlin      ROYAL ROMANCE JEWELS

3          Harrison Mohr                       ZAZU

4          Mia      Gigliotti           CHEVALLEY PARK DOLLAR

5          Ella      Starkey            MARENA TRADE WINDS

6          Hannah Rogers           GRANDIN

                                   

 Class 12a        70cm Adult Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                                

1          Charlotte        Inglis   HIS ROYAL EMBLEM

2          Megan             Rogers CLOVELLY OPAL

3          Monique         Batterham      ARABESQUE FORTISSIMO

4          Laura   Northover       NV HUDSON

5          Lee      Shepherd        ALB. FINCH

6          Louise Sprod  LOVELOVE.COM

                                   

 Class 12b       70cm Junior Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                               

1          Michelle          Niass   KOORA LYN SKY CHEIF

2          Alicia   Daly     HULMS PHOENIX

3          Harrison          Mohr   BEACH BOY BART

4          Millie  Walsh  SNOW GOOSE

5          Ella      Starkey            MARENA TRADE WINDS

6          Natalya Denaro          BELLTREES CROSS FIRE

                                   

 Class 13a        80 cm Adult Height Class - Super Two Phase Article 274.5.6                                 

1          Raquelle Ceballos-Hughes     HI ROLLER

2          Laura   Northover       NV HUDSON

3          Jock     Rice-ward        MORTIMORE

4          Amanda Madigan      BEYOND REASONABLE DOUBT

5          Lee      Shepherd        ALB. FINCH

6          Elissa   Schneider        CARVE IT UP

                                   

 Class 13b       80cm Junior Height Class - Super Two Phase Article 274.5.6                     

1          Michelle          Niass   KOORA LYN SKY CHEIF

2          Alexandra       Inglis   ALLENGREEN FYDDLER

3          Millie  Walsh  SNOW GOOSE

4          Charlie            Eason  Rawdon Rosette

5          Emerson         Stuchbery       FERN

6          Harrison          Mohr   BEACH BOY BART

                                   

Class 14a 90cm Adult Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                           

1          Karen Higgins            MAGNUM STARBLAZE

2          Sidney             Roberts           BP J'ADORE

3          Robyn Parker BARILLA BAY

4          Ben      Blay     DUSKY FARM BELLA BALOU

5          Bella    Finnerty          IT WILL HAPPEN

6          Rebecca Swinton        MOONWALK

                                   

Class 14b 90cm Junior Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                          

1          Charlie Eason Rawdon Rosette

2          Kelly    Bridgland        SADDLE UP VALENTINE

3          Olivia   Johnson          SITTING PRETTY

4          Georgia           Papworth        CORMEL DUNKIRK SALLY

5          Rebecca          Sanford           ALOHA DESERT BERRY

6          Sabine             Sault    TOM PRICKLE

                                   

"Class 15a       Adult 1.0-1.05m Class - Super Two Phase   Article 274.5.6"                                  

1          Sidney             Roberts BP J'ADORE

2          Karen Higgins            MAGNUM STARBLAZE

3          Pauline  Reynolds      TWINS POCKET WATCH

4          Bella    Finnerty          IT WILL HAPPEN

5          Jade     Middleton      VA COCO

6          Laura   Greuter           LILLYFONTEIN

                                   

Class 15b 1.00-1.05m Junior Champion - Super Two Phase   Article 274.5.6                                

1          Ruby    Conlon            PASHENPOP

2          Phoebe Riordan         ANOTHER CONQUEST

3          Maddison  Harley      ICARUS MAEVES DIAMOND

4          Georgia Papworth      CORMEL DUNKIRK SALLY

5          Kelly    Bridgland        SADDLE UP VALENTINE

6          Sophie             Shuttleworth  EQUESTRIAN EXCELLENCE ZULU

                                   

Class 16a 1.35m Young Rider CHAMPIONSHIP - Article 238.2.2 (AM5)                             

1          Madeline        Sinderberry     FERNHILL ZINZAN

2          Amelia            Douglass         NZ FIREBALL

3          Izabella           Stone  KINNORDY GIULIANI

4          Eliana Dery    BLACK CURRENCY

5          Laura   Sloey   COPABELLA CASHMIR

6          Jamie   Priestley          AMARETTO MVNZ

                                   

Class 16b 1.35m Mini Prix CHAMPIONSHIP - Article 238.2.2 (AM5)                                  

1          David   Cameron         NICOLETTE

2          Monique Barrett        CP FLEUR DE LYSE

3          Jamie   Priestley          KOLORA STUD OPTIMUS

4          Roy Andrew    Inglis   LICAVIV

5          Amber             Fuller   CP ARETINO

6          Gabrielle         Kuna    FLAIRE

                                   

"Class 17         1.45m (Minimum) Grand Prix CHAMPIONSHIP - Articles 273.2.2&3.3.2 (Comp. over 2 Rounds) "                              

1          Olivia   Hamood          NERO GHP

2          Aaron Hadlow           VAHLINVADER

3          Olivia   Hamood          CARADO GHP

4          Bridget Hansen          TOULON NZPH

5          Kate     Hinschen         CD VISAGE

6          Emily   Riley    RHAPSODY IN BLUE

                                   

Class 18a - 1.25m Height CHAMPIONSHIP for horses with 30 points or less - Article 238.2.2 (AM5)                                    

1          Tom     McDermott     ELEGANCE DE LA CHARMILLE

2          Paula   Hamood          KNOCK OUT III

3          Tom     McDermott     CERA CARLINA

4          Nathan  Wood           HARVEY B

5          Paula   Hamood          DADA DES BRIMBELLES Z

6          Tom     Sutherland      WHF ECLIPSE

                                   

Class 18b - 1.25m Height CHAMPIONSHIP for horses with more than 30 points -Article 238.2.2 (AM5)                                    

1          Vicki    Roycroft          ADELINE DES HAYETTES

2          Maverick Miles           EMCEE REVOLVER

3          Coco    Miles   A MIGO ESTRADA M

4          David   Cooper            NZ POW

5          Tom     McDermott     CAMPIONE GNZ

6          Nicole Bruggemann   MARINE

                                   

Class 18C  1.25m JUNIOR CHAMPIONSHIP - Article 238.2.2 (AM5)                        

1          Cade    Hunter            KELSTAR

2          Jessica             Tripp   FINN MVNZ

3          Sarah   Davies GET UP & GO

4          Amelia Douglass         WITZCELLAR

5          Lucy     Evans  VIVA JOY

6          Jess      Rice-ward        CUTAWANG CRUISER

                                   

"Class 19         1.05m Open Class - Article 238.2.1 (A2)"                             

1          Victoria  Hoy   FALKLANDS

2          Elodie Emmett-Mourlet        FLY TOO HIGH

3          Tania   Harding           JIRRIMA YABBA DABBA DOO

4          Sarah   Dooley RIVER PHOENIX

5          Zoe Rochford  RSB DOTS AND DASHES

6          Kimberly Collits          BOAMBEE CRUSIN

                                   

"Class 20a       1.10 1.15m Amateur Champion Class Article 238.2.2 (AM5) "                               

1          Tara     Rogers SUDOKU PUZZLE

2          Nicola              Ferendinos     UPTOWN GIRL

3          Bonnie            Martin RR TRIPLE X

4          Nathan            Carswell          COOL  CUSTOMER

5          Caitlin             Brewer            CELEBORN EGO Z

6          Nathan            Williams          BNW VITTORIA

                                   

"Class 20b       1.10 1.15m Class Championship   Article 238.2.2 (AM5)"                          

1          Olivia   Hamood SUNDANCE GHP

2          Valentina  Aliprandi   STONELEIGH SUNDAY ROSE

3          Paige   McBain            FINCH FARM VIDUKA

4          Tori  Cureton  DOUBLE THE BANK

5          Shimona Fraid            KILLEATER PARK VALENTINA

6          Erin Roddy      WOODSIDE ANAKIN

                                   

"Class 21a       1.20m Championship   Article 238.2.2 (AM5)"                                

1          Jade     Middleton      EVENESCENCE

2          April    Lovell  SYNDICATE 2

3          Tom     McDermott     LUDIC FALLACY

4          Tania   Harding           JIRRIMA YABBA DABBA DOO

5          George  Johnson        DF STELLA

6          Tom     McDermott     PSS CHANTILLY

                                   

"Class 21b       1.20m Junior Championship (17 and under)   Article 238.2.2 (AM5)"                               

1          Jess      Rice-ward        GYPSIE QUEEN

2          Sam     Watson           MONTY WHO

3          Tori     Cureton          ITS BUDRUM

4          Kate     Sutherland      DIAMOND B JIMMYCHOO

5          Clemency Hughes       SILENZIO II

6          Madeline  Sainty        CODE OF HONOUR

                                   

Class 22 45cm Open Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                             

1          Joshua             Bell      LEWIS

2          Emily   Deece  WHISPERING GUMS

3          Ella      Black   TT EAGLE

4          Melissa           Gillies  MY LEARNED FRIEND

5          Maddison       Edmondson    QUATTRO

6          Amber             Ravet-Smith    CLU ME IN BENTLEY

                                   

Class 23a 60cm ADULT Height Class- Super Two Phase   Article 274.5.6                          

1          Joshua             Bell      LEWIS

2          Sohyun            Moon  MARVEL

3          Rachel             Kohnen           BELLE

4          Nari     Jung     ZEAL

5          Natasha          Gosewinckel   BLU

6          Melissa           Gillies  MY LEARNED FRIEND

                                   

Class 23b 60cm Junior Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6                          

1          Sasha Maguire          WYANN KIT KAT

2          Emily   Deece  WHISPERING GUMS

3          Lucy     Aldridge          MANDALAY SAILOR BAY

4          Tamara           Dover  TT MIDNIGHT

5          Laura   Camuglia         FLEURS TUNE

6          Olivia  McCully           BROSHA PARK SULTAN

                                   

"Class 24a       70cm ADULT Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6"                            

1          Charlotte Inglis           HIS ROYAL EMBLEM

2          Nathan  Arkley           MAXIMUM IMPACT

3          Megan Rogers CLOVELLY OPAL

4          Sue      Middleton      PORTIA

5          Rachel  Lollback          MALLYON HILLS MONET

6          Natasha Gosewinckel LC SUGAR & SPICE

                                   

"Class 24b       70cm Junior Height Class- Super Two Phase   Article 274.5.6"                              

1          Michelle Niass            KOORA LYN SKY CHEIF

2          Sasha Maguire          MISS AURORA

3          Harrison Mohr           BEACH BOY BART

4          Millie  Walsh  SNOW GOOSE

5          Natalya Denaro          BELLTREES CROSS FIRE

6          Aria     Baker   EMCEE FLAMBOYANCE

                                   

"Class 25a       80cm Adult Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6"                              

1          Charlotte Inglis           HIS ROYAL EMBLEM

2          Rachel  Lollback          MALLYON HILLS MONET

3          Nathan  Arkley           MAXIMUM IMPACT

4          Laura   Northover       NV HUDSON

5          Shelley  Topham        JERRY

6          Sue      Middleton      PORTIA

                                   

 Class 25b       80cm Junior Height Class - Super Two Phase   Article 274.5.6"                             

1          Alexandra  Inglis        Allengreen Fyddler

2          Aria     Baker   Emcee Flamboyance

3          Poppie Gorton           I Spy

4          Harrison Mohr           Beach Boy Bart

5          Kasey   Fullwood         Ginger

6          Maddison       Morris Zoffy

Quick Links


Be the first to comment on this article
You must be logged in to place comments
 



Copyright © Horsezone.com.au | Use of this Web site constitutes acceptance of our Terms and Conditions and Privacy Policy.

Inglis Logo
Horsezone is powered by Inglis Digital

For sales, support or any other general enquiries - support@horsezone.com.au

 

Clubs Sign up your club to the Horsezone Sponsorship program

web2.horsezone.com.au